חדשות האתר
09/12/2014 09:44:00
24/10/2012 17:04:00
אודות
טיפול פסיכולוגי למבוגרים
טיפול פסיכולוגי לבני נוער
טיפול פסיכולוגי לילדים
טיפול בבעיות קשב וריכוז
פיתוח כישורים חברתיים
דף הבית - פסיכולוגית קלינית
יצירת קשר

טיפול פסיכולוגי במתבגרים

 

לד"ר שירן רוזנבלט-שטיין הכשרה מיוחדת באבחון וטיפול פסיכולוגי בבני נוער. עבודת הדוקטורט של ד"ר שירן רוזנבלט-שטיין התמקדה בהיבטים ההתפתחותיים של תקופת המעבר לגיל ההתבגרות.

 

          

 

תקופת ההתבגרות: בין סערה לגדילה והתפתחות

כתקופת מעבר, ההתבגרות מאופיינת בשינויים מהירים ודרמתיים בתחום הביולוגי, הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי וכן בשינויים משמעותיים בהקשרים החשובים, שבהם בני נוער מבלים את זמנם - המשפחה, החברים ובית הספר.

שינויים אלו משנים את הכוחות והפגיעויות של המתבגר ומציגים אתגרים והזדמנויות שדורשים הסתגלות מהמתבגר המתפתח. 

             

כאשר בני הנוער מתמודדים עם המשימות ההתפתחותיות של גיל ההתבגרות, נתונים הם בתוך שתי מערכות משתנות. מערכת אחת היא המערכת הביולוגית שלהם, על שינוייה ההורמונאליים והתמורות שהם מחוללים בגוף. מערכת זו קשורה לדחפים מיניים חדשים ולדרכי חשיבה ושיקול דעת חדשות.

 

המערכת השנייה היא המערכת החברתית שבה חי המתבגר. הורים ומבוגרים אחרים מציבים דרישות חדשות למתבגר הצעיר, אך לא תמיד בבהירות ובעקביות. לעיתים קרובות מצפים מהמתבגר או המתבגרת שיתנהגו בצורה אחראית, כמעט כמו אדם בוגר ואף על פי כן, מוסיפים לו מגבלות רבות כאילו הוא עדיין ילד. אף על פי שמהבחינה הפיזית המתבגרים אינם ילדים, יש להם עוד יכולות רבות לרכוש ועדיין אין הם מוכנים להיכנס לעולם המבוגרים.

 

התחושה של המתבגרים שהם מצויים ב"שטח האפור" בין הילדות לבגרות, עלולה להצמיח רגשות של בלבול, חוסר סבלנות ותסכול.

עבור חלק משמעותי מהמתבגרים האינטראקציה בין השינויים השונים מובילה להופעה של בעיות רגשיות והתנהגותיות. במיוחד, בעיות פסיכולוגיות, כמו שימוש באלכוהול וסמים או הפרעות אכילה, שמופיעות בעיקר בתקופת ההתבגרות.

 

 

 

קליניקה פרטית לטיפול פסיכולוגי ברעננה

טלפון לקביעת פגישה: 282339 - 0523